Pirmajame įraše trumpai papasakojau, kaip praėjo mano kūrybinė sesija su vaikais Dorotėja ir Domu. Vėliau aš panaudojau vaikų piešinius, jų istorijas bei nuotraukas kuriant 10 įvairių idėjų „Pasakiškam portretui“. Iš šių idėjų šeima išsirinko jų mėgstamiausią – „Dorotėja ir piktoji žuvis“. Žemiau esantis video trumpai nupasakoja visą istoriją, kaip atsirado ši idėja.
Šiame ir ateinančiuose įrašuose papasakosiu apie šios idėjos tolesnį vystymą ir jos įvairias tapybines versijas.
Vėliau šiam piešiniui sukūriau 6 tapybines versijas. Po prezentacijos, šeima paprašė duoti laiko pagalvoti prieš išsirenkant mėgstamiausiąją. Neužilgo jie atsakė, jog galutiniu paveikslu norėtų turėti tą, kur Dorotėja su žuvimi yra akvariume.
Tuo tarpu aš įsigijau projektorių, kad galėčiau greičiau ir lengviau perpiešti kompozicijas ar keisti mastelį.
Kadangi akvariumo idėjos tapybinė versija turėjo nemažai reikšmingų kompozicinių klaidų, man reikėjo nutapyti dar vieną patobulintą variantą su akriliniais dažais ant popieriaus prieš pereinant prie galutinio paveikslo su aliejiniais ant drobės.
Projektoriaus pagalba aš perpiešiau pagrindines detales.
Fonas ir detalių pakeitimai
Tada stengiausi kuo greičiau ir paprasčiau vėl nutapyti tas dalis, kurioms žymių pakeitimų nereikia. Tai buvo fonas, žuvis ir mergaitė.
Dariau pakeitimus smulkiose detalėse. Mano buvusių dailės mokytojų patarimu sumažinau žuvies apatinę lūpą, ant jos kūno uždėjau taškuotos tekstūros, jog geriau susivienytų su fonu, bei prailginau uodegą į tolį, jog žuvis prarastų nepavojingo žaisliuko įspūdį.
Pakeičiau juostų stilių, plevėsuojančių nuo mergaitės: prie marškinėlių jų visai nedėjau; Dorotėjos mamos patarimu, pridėjau kelias juostas krentančias nuo plaukų, jas paryškinau ir pasirūpinau, jog tų juostų išsidėstymas atrodytų efektyviai.
Akvariumo vandens paviršius
Pirmajame akvariumo idėjos variante vandens linija sluoksniavosi su stiklainio anga ir mergaitės viršugalviu (žr. [numeris] pav.). Dėl to, per prezentaciją pirmą kartą pamatę, ne visi šeimos nariai suprato, jog tai yra paprasčiausiai apvaliojo akvariumo viršūnė žvelgiant iš apačios. Planavau supaprastinti šią vietą taip, jog niekas nesisluoksniuotų. Tačiau darbo eigoje vis tiek įkomponavau mergaitės galvytę priešais vandens paviršių, jog pabrėžčiau įspūdį, kad į viską – akvariumą, vandens liniją ir stiklainio angą – yra žiūrima iš apačios.
Tada man buvo proga sugalvoti kaip kitaip perteikti vandens paviršių. Tam aš suradau namie dekoratyvinį apvalų stiklainį, kurį pripildžiau vandeniu, ir taip jį fotografavau.
Jau dirbant su pirmuoju šios idėjos variantu, aš atradau, jog žiūrint iš apačios ant vandens paviršiaus ne persišviečia sienos ar lubos, o susidaro grindų/stalo atspindys esantis už akvariumo. Šiuo atveju man buvo pravarčiau būti ne visiškai ištikimai realaus pasaulio dėsniams, o nutapyti tai, kas gerai derėtų prie likusios kompozicijos. Dėl to nusprendžiau naudoti tik jau esamas paveikslo spalvas.
Beliko nuspręsti, kokią tekstūrą perteikti su šiomis spalvomis. Kad būtų tai lengviau padaryti, befotografuojant už stiklainio padėjau nešiojamąjį kompiuterį su ant ekrano išdidinta paveikslo nuotrauka „Dorotėja akvariume“, t.y. pirmąją šios idėjos tapybinę versiją. Ant vandens linijos susidarė paveikslo atspindys, tačiau toks tobulas tarsi veidrodis.
Deja, paveikslo kompozicijai man tai neatrodė kaip geras variantas (paveikslo žiūrovas greičiausia nebesuprastų, ar tai tikrai vandens paviršius). Tad pradėjau fotografuoti šią dalį, kai tik stiklainį švelniai sujudindavau. Žvelgiant į šią nuotrauką (kairėje), matosi, kad ši dalis įgauna akivaizdžią vandens tekstūrą. Esančios spalvos susidarė nuo kompiuterio (juoda), paveikslo fono (žydra) ir žuvies (mėlyna) spalvų atspindžio.
Kadangi pirmojoje šio paveikslo versijoje vandens linija buvo nutapyta šviesiomis spalvomis, nusprendžiau šioje versijoje panaudoti tamsias spalvas, kokios jos buvo nuotraukoje. Tikėjausi, jog tai optiškai paryškins tamsiąją žuvį ir suteiks paveikslui daugiau pavojingos atmosferos, kurios man norėjosi, kad atsvertų žaismingai margą koralinį foną.
Kaip užbaigiau šį paveikslą skaitykite sekančiame įraše.
Pingback: Dorotėja ir piktoji žuvis akvariume – patobulinta versija | Antra dalis | Pasakiški Portretai